

Psal se rok 1994, kdy společnost Access Software vydala adventuru Under a Killing Moon. Jednalo se o pokračování série s detektivem Texem Murphym. Po Mean Streets a Martian Memorandum, které vyšly o pár let dříve, však došlo k razantní změně. Nešlo již totiž o klasické kreslené adventury, ale o plnohodnotnou FMV adventuru. Ono slovo kreslené asi není úplně to správné pojmenování, autoři se totiž u všech svých her snažili o co nejvíc fotorealistické pojetí, samozřejmě v rámci technických možností. Ty se však začaly výrazně posouvat. V té době totiž přišel rozmach CD-ROMů a tvůrci se snažili využít nově získané možnosti různými způsoby. Jedním z nich bylo právě použití digitalizovaných herců. Tvůrci z Access Software si to nejdříve vyzkoušeli v nepříliš kladně hodnocené adventuře Amazon: Guardians of Eden, aby přišli s průlomovým titulem své historie.
Under a Killing Moon vyšlo na čtyřech plně obsazených CD, které nabídly pohled na futuristické postapokalyptické San Francisco v roce 2042. V něm jste se vžili do role soukromého detektiva Texe Murphyho, jenž dostane od tajemné dámy za úkol nalézt sošku holubice. S pokračujícím pátráním se však situace nadále komplikuje. Hrou jste procházeli z pohledu vlastních očí v 3D prostoru, přičemž jste měli k dispozici v rámci dané lokace volný pohyb, což byl na dobu vzniku unikát. Postavy jsou tvořeny živými herci, kteří jsou jak vkládáni do předrenderovaných pozadí, tak jsou součástí klasických filmových sekvencí. A k překvapení všech herecké výkony postav nebyly vůbec špatné, přitom hlavní postavu hrál designér hry Chris Jones. Kromě toho jsme však mohli vidět i známější herce jako Briana Keitham, Russella Meanse či Margot Kidderové. Svým nezaměnitelným hlasem pak ve hře promlouval i James Earl Jones.
Originál je stále funkční, dá se normálně zakoupit a dokonce k němu existují české titulky. Vzhledem k tomu, že hra je již přes třicet let stará, tak jeji grafika samozřejmě hodně zastarala. Toho si byl vědom i jeden z fanoušků této hry Yuval Dorfman, který se tak u příležitosti třicátého výročí vydání hry směle pustil do tvorby remaku pod názvem Under a Killing Moon Rises Again. Všechno je samozřejmě primárně na fanouškovské bázi, momentálně pracuje na první ze sedmi kapitol. Práva na hru momentálně vlastní Big Finish Games, kteří vydali zatím poslední titul ze série Tesla Effect a snaží se vytvořit další pokračování s pracovním názvem Project Fedora. Každopádně Dorfman je s majiteli firmy, mezi kterými je i sám Chris Jones, v kontaktu a ti jej zatím v jeho tvorbě podporují. Otázkou je, jak bude vývoj pokračovat, ale plány jsou zatím hodně smělé. Je snaha vytvořit kompletní první kapitolu, která by byla k dispozici zdarma s tím, že by pro zbývající kapitoly oslovil jak oficiální tvůrce hry, tak možná i spustil kickstarterovou kampaň.
Pokud by vás tento projekt zaujal, můžete využít některý z nabízených odkazů. Byla již vytvořena oficiální stránka hry, ve kterém si můžete přečíst zajímavé otázky a odpovědi. Existuje také facebooková stránka, prostřednictvím které se Dorfman dělí o nejaktuálnější novinky. K dispozici je také youtube kanál, kde je možné zhlédnout výsledky dosavadní práce.